Ćwiczenia wygładzające na zmarszczki na czole

Zmarszczki na czole są wynikiem ruchów mięśni twarzy, z reguły będących nie do końca uświadamianym wyrazem przeżywanych emocji. Kiedy unosimy ze zdumienia brwi, kiedy głęboko zamyśleni lub rozzłoszczeni je marszczymy, mimowolnie rysujemy, początkowo niewidoczne, kreski na swoim czole.

Skąd się biorą zmarszczki na czole?

Poziome zmarszczki pojawiają się często już w bardzo młodym wieku, jako efekt działania mięśnia czołowego odpowiadającego za ruchy brwi. Kiedy człowiek jest młody, nie są one zazwyczaj widoczne, a przynajmniej nie rzucają się w oczy. Natomiast wraz z postępującym procesem starzenia skóry stają się głębsze i bardziej wyraziste, nawet gdy mięsień czołowy jest w stanie spoczynku. Podobnie rzecz wygląda w przypadku tzw. lwiej bruzdy, czyli pionowej zmarszczki między brwiami, marszcząc czoło i brwi w groźnym grymasie przez wiele lat, hodujemy sobie głęboką bruzdę nadającą twarzy posępny i odpychający wyraz.

W jakimś stopniu za wygląd naszego czoła odpowiada genetyka, bowiem pewne predyspozycje do powstawania zmarszczek dziedziczymy. Wpływ na nie ma również rodzaj cery i sposób jej pielęgnacji. Bardzo często czynnikiem przyspieszającym powstanie zmarszczek są warunki atmosferyczne. Systematyczne przebywanie na dworze podczas mrozu, wiatru i intensywnego słońca skutkuje tym, że skóra czoła, szczególnie eksponowanego, jest wystawiona na działanie szkodliwych czynników, podlega licznym mikro-urazom i jest narażona na mimowolne marszczenie, stale utrwalane.

Inwazyjne metody redukcji zmarszczek na czole
Nawet dość głębokie zmarszczki mimiczne na czole można spłycić lub nawet zlikwidować odwiedzając gabinet kosmetyczny i poddając się zabiegowi wypełnienia kwasem hialuronowym lub wyprostowania przy użyciu botoksu. Pomijając koszty tego rodzaju działania, trzeba pamiętać, że w obu przypadkach mamy do czynienia z zabiegami mocno inwazyjnymi, zwłaszcza w przypadku wstrzyknięcia botoksu, który powoduje swoisty paraliż mięśni. Bezpieczniejszy jest kwas hialuronowy, ale i ten wprowadzany jest w głąb skóry przy pomocy serii nakłuć.

Metody naturalne
Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki przeciwzmarszczkowej jest unikanie szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych oraz opanowanie odruchów mimicznych. To ostatnie jest z pewnością niełatwe, ale to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania zmarszczkom. Ogromne znaczenie ma również właściwa pielęgnacja skóry oraz dbałość o kondycję całego organizmu, prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia, wreszcie ćwiczenia.

Ćwiczenia wygładzające na zmarszczki na czole

joga-twarzy-7Aby spłycić poziome zmarszczki zaleca się wykonywanie następujących ćwiczeń:

 1. Palce wskazujące obu dłoni należy oprzeć pół centymetra powyżej brwi. Następnie bardzo delikatnie opuszczać palce wraz ze skórą w dół i pokonując opór palców otwierać szeroko oczy licząc do pięciu, następnie rozluźnić. Czynność powtarzać 10 razy pamiętając jednocześnie, że skóra na czole nie powinna się marszczyć.
 2. Unosimy brwi jak najwyżej otwierając szeroko oczy. Wytrzymujemy 5 sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.
 3. Unosimy brwi bardzo wysoko, po czym opuszczamy je najniżej jak to jest możliwe. Powtarzamy 5 razy.
 4. Nakładamy na czoło krem półtłusty. Środkowym i wskazującym palcem robimy delikatny masaż od brwi ku górze.

Do wygładzenia pionowej bruzdy na czole przyczynią się następujące ćwiczenia:

 1. Palce wskazujące kładziemy przy wewnętrznych końcach brwi i przyciskamy. Próbujemy zmarszczyć brwi, pokonując opór wywierany przez palce. Powtarzamy 5 razy.
 2. Kładziemy palce obu dłoni na czole na linii prostopadłej do brwi. Lekko uciskamy i przesuwamy na zewnątrz rozciągając mięśnie. Powtarzamy 10 razy.
 3. Chwytamy w dwa palce brwi przy ich wewnętrznych krańcach. Mocno przyciskamy. Puszczamy, a następnie przesuwamy palce i ponownie ściskamy brwi. Powtarzać kilka razy, przesuwając palce i ucisk w stronę zewnętrznego krańca brwi.
 4. Otwieramy szeroko oczy nie poruszając brwiami. Patrzymy przez kilka sekund nieruchomo w jeden punkt, następnie zamykamy mocno oczy nie mrużąc jednak powiek. Powtarzamy 10 razy.

Wszystkie ćwiczenia powinno się wykonywać co najmniej raz dziennie, przez kilkanaście minut.

Bibliografia

1. Wilk M., Dankowska S., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, 2008
2. Carlo A., Anna M.M., Chiara S., and Donatella V., Stability studies of new cosmetic formulations with vegetables extracts as functional agents, 2001

5 komentarzy - “Ćwiczenia wygładzające na zmarszczki na czole

 1. Jakoś mi się wierzyć nie chce, że są jakiekolwiek ćwiczenia, które pomagają na zmarszczki – na czole przecież skóry się nie da wyćwiczyć. Może na mięśnie twarzy ok, ale na skórę… Dziwne

 2. Ja zamiast ćwiczeń wolę masaże i dobry krem np. richevon i pwoiem wam ze efekty sa po jakims czasie i to pewnie wieksze niz ktokolwiek sie spodziewa 😀

 3. Co mi z tego że latem będę cwiczyć twarz jak są takie upały że chyba bym musiała w welonie jakimś chodzić żeby się nie opalić bo te kremy z filtrem jakoś na moja skore niezbyt działaja
  Może właśnie to jest sposób jakies woale czy cos……….

 4. Przecież to jest strata czasu, nie wiem jak ludzie mogą się na to nabierać … :/ Zmarszczki nie zwalczymy ćwiczeniami, tylko kremami i zabiegami w salonach kosmetycznych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kilka słów o sobie

Autorka bloga - Marlena

Nazywam się Marlena, ukończyłam studia licencjackie z zakresu dietetyki na Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku. Zawodowo pracuję w swoim zawodzie - zajmuję się badaniem i oceną jakości żywności.

Prywatnie jestem wielbicielką wszelkiego rodzaju kosmetyków, obsesyjnie testuję wszystko co wpadnie w moje ręce. Lubię modne ciuchy i dobre kino fabularne.

Poznaj rodzaje zmarszczek

Zmarszczki Rodzaje

Artykuły i publikacje:

Wygładzanie zmarszczek

Jeżeli chcesz wykonać wygładzanie zmarszczek, powinnaś zacząć od dokładnego przyjrzenia się swojej skórze. Chcesz pozbyć się pierwszych linii mimicznych, które właśnie się pojawiły? W takim razie najprawdopodobniej wystarczą domowe sposoby.

Zainwestuj w kosmetyki, które będą zawierać jak najwięcej składników aktywnych naturalnego pochodzenia. To najważniejsza część pielęgnacji skóry. Jeżeli jednak kremy to za mało, możesz zdecydować się na specjalistyczny zabieg. Zmarszczki doskonale wygładzisz np. podczas mezoterapii, czy wypełniania kwasem hialuronowym.

Koniecznie sprawdź:

http://zmarszczki-senne.net.pl/ - informacje na temat powstawania zmarszczek podczas snu

Kontakt:

Chcesz o coś zapytać lub podpowiedzieć mi ciekawy temat na artykuł?
Wejdź na KONTAKT i wypełnij formularz.